اخذ ویزای شنگن

اخذ ویزای شنگن

شرایط دریافت ویزای شنگن

تا به حال به یک سفر 90 روزه به تمامی نقاط اروپا فکر کرده اید؟ آیا دوست دارید از تمامی کشورهای اروپایی در یک مدت کوتاه دیدن کنید و بهترین خاطرات خود را بسازید؟ برای این امر بهترین راه، دریافت ویزای شنگن است.

موسسه دانش پژوهان راستین با تجربه ای طولانی در امور حقوقی و دریافت ویزا و اقامت کشورهای مختلف می تواند راهنما و حامی شما در دریافت ویزای شنگن باشد.

در ابتدا، توضیحاتی مختصر درباره این ویزا ارائه می شود:

1.ویزای شنگن چیست؟

این ویزا که از سال 1985 پایه ریزی شد و در سال 1995 به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت، این اجازه را صادر می کند که فرد در بازه زمانی مشخصی به کشورهایی که این پیمان را پذیرفته اند، بدون نیاز به دریافت ویزای جداگانه برای هر کشور، سفر، اقامت و عبور کند. بدیهی است که همواره باید به «محدودیت زمانی» در این بخش توجه کرد.

2.پس از اخذ ویزای شنگن، چه مدت می توان در محدوده کشورهای عضو این پیمان اقامت کرد؟

همانطور که در پرسش قبل مطرح شد، این نوع ویزا محدودیت زمانی دارد و همواره باید این نکته را در نظر داشت. به این ترتیب که از زمان اخذ آن، به شخص 90 روز فرصت داده می شود تا به کشورهای دلخواه خود مسافرت کند و بدون محدودیت در آن ها اقامت یا از آن ها عبور کند.

3.چه کشورهایی عضو پیمان شنگن هستند؟

این ویزا شامل سفر به تمامی کشورهای اروپایی می شود که در فهرست زیر آورده شده اند:

اتریش (۱۹۹۵)، بلژیک (۱۹۵۲)، بلغارستان (۲۰۰۷)، کرواسی (۲۰۱۳)، قبرس (۲۰۰۴)، جمهوری چک (۲۰۰۴)، دانمارک (۱۹۷۳)، استونی (۲۰۰۴)، فنلاند (۱۹۹۵)، فرانسه (۱۹۵۲)، آلمان (۱۹۵۲)، یونان (۱۹۸۱)، مجارستان (۲۰۰۴)، ایرلند (۱۹۷۳)، ایتالیا (۱۹۵۲)، لتونی (۲۰۰۴)، لیتوانی (۲۰۰۴)، لوکزامبرگ (۱۹۵۲)، مالتا (۲۰۰۴)، هلند (۱۹۵۲)، لهستان (۲۰۰۴)، پرتغال (۱۹۸۶)، رومانی (۲۰۰۷)، اسلوواکی (۲۰۰۴)، اسلوونی (۲۰۰۴)، اسپانیا (۱۹۸۶)، سوئد (۱۹۹۵)، بریتانیا)۱۹۷۳.(

4.شرایط دریافت این ویزا کدام هستند؟

تمامی افرادی که بتوانند تمکن مالی خود را به منظور تامین هزینه های دوران اقامت خود در کشورهای عضور این پیمان با ارائه مدارک اثبات کنند، می توانند به راحتی موفق به اخذ این ویزا شوند.

مساله ای که در این مرحله مطرح می شود این است که ویزای شنگن در انواع زیر ارائه می گردد:

الف.ویزای عادی (Uniform): که با استفاده از آن می توان در مدت حداکثر 90 روز در تمامی مناطق مرزهای مربوط به این ویزا اقامت یا از آن ها عبور کرد.

ب.وزای محدود (Limited): که در آن فرد درخواست کننده می تواند تنها به کشور صادرکننده ویزا یا کشورهایی را که در فرم درخواست خود ذکر کرده است، مسافرت کند.

پ.ویزای ملی (National): که در آن فرد متقاضی با هدف کار، تحصیل یا اقامت دائم وارد یکی از کشورهای عضور این پیمان می شود.

البته باید در نظر داشت که موارد ذکر شده در بالا، خود به بخش های مختلف تقسیم می شوند که در زیر شرح داده شده اند:

انواع ویزاهای عادی:

1.نوع A: ویزای ترانزیت (Transit) است که فرد اخذ کننده آن می تواند در محدوده بین المللی فرودگاه های کشورهای عضو شنگن تردد داشته باشد اما اجازه ورود به کشور را ندارد. به این ترتیب بیشتر به عنوان «ویزای فرودگاهی» معروف است و بیشتر مناسب افرادی است که مبدا و مقصد آن ها هیچکدام از کشورهای عضو این پیمان نیست اما به دلایلی مجبور هستند پرواز خود را در یکی از این کشورها عوض کنند.

2.نوع B: که در واقع نوعی ویزای ترانزیتی محسوب می شود که دارنده آن می تواند با استفاده از خودروی شخصی، اتوبوس و هواپیما یا جت شخصی به مقصد یک کشور غیرشنگن و در حداکثر پنج روز از شماری از کشورهای این پیمان عبور و تردد کند.

3.نوع C: که در میان ایرانی ها و دیگر افرادی که قصد انجام مسافرت توریستی یا اقامت کوتاه مدت را دارند بسیار محبوب است زیرا، با استتفاده از آن می توان بدون هیچ محدودیت خاصی نسبت به یک کشور، به مدت 90 روز در میان تمام کشورهای عضو این پیمان تردد و اقامت داشت.

گاهی اوقات فرد نیاز است که بارها به مرز کشورهای عضو این پیمان وارد و از آن خارج شود و به این ترتیب برای تعدد ورود نیز انواع ویزا وجود دارد که در زیر توضیح داده شده اند:

الف.تک ورودی (Single-Entry): که در یک بازه زمانی مشخص شده تنها می توان یک بار وارد محدوده شنگن شد و با خروج از این محدوده، اعتبار این نوع ویزا نیز پایان می یابد و پایان اعتبار این ویزا تنها به خروج شخص وابسته است و در صورتی که اعتبار زمانی آن باقی مانده باشد نیز نمی توان بار دیگر وارد خاک کشورهای عضو این پیمان شد.

ب. چند ورودی (Multiple-Entry): که مطابق آن می توان تا پایان اعتبار زمانی ویزا، به دفعات و بدون محدودیت تعداد وارد محدوده شنگن یا از آن خارج شد و پایان اعتبار آن تنها از نظر زمانی مطرح است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای شنگن:

مدارکی که برای اخذ ویزای شنگن لازم هستند به طور کلی در زیر لیست شده اند اما، در مواردی خاص مانند داشتن دوست یا فامیل نیز باید شماری دیگر از مدارک به بقیه موارد ضمیمه شوند. مطلبی که در این مرحله بسیار اهمیت دارد آن است که تمامی بخش ها باید واضح، روشن و بدون خط خوردگی باشند و در فرم درخواستی نباید هیچ جای خالی وجود داشته باشد.

شماری از مدارک مورد لازم برای اخذ ویزای شنگن در زیر فهرست شده اند:

الف. فرم درخواست (که در پاراگراف بالا نحوه پر کردن آن توضیح داده شد).

ب. پرینت رزرو بلیت هواپیما ( قطعی کردن خرید بلیت پیش از صدور ویزا به هیچ عنوان باید صورت بگیرد مگر آن که به دلایلی فرد درخواست کننده مجبور به این اقدام باشد).

پ. پاسپورت فرد درخواست کننده (که تاریخ صدور آن باید کمتر از 10 سال باشد و اعتبار آن حداقل شش ماه باشد و دستکم سه صفحه خالی نیز داشته باشد).

ت. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

ث.سند مالکیت

ج. پرینت حساب بانکی به ازای هر فرد 40 میلیون تومان که مهر و امضای شعبه بانکی را داشته باشد.

چ. گواهی اشتغال به کار

 

شرایط خاص برای اخذ ویزای شنگن (استخدام، تجارت، دیدار با دوستان و فامیل، امور آموزشی)

در اینجا باید این مطلب را متذکر شد که مدارک فهرست شده در حالت کلی یکسان هستند و در صورتی که فرد درخواست کننده ویزا، شرایط خاصی داشته باشد به وضوح باید مدارک بیشتری را ارائه دهد. برای مثال زمانی که فرد تصمیم دارد برای دیدار دوستان یا خویشاوندان خود به یکی از کشورهای محدود شنگن مسافرت کند باید درباره تامین هزینه های سفر بحث کرد. به این ترتیب که اگر خود فرد ضامن تامین هزینه های سفر شود، باید مدارکی برای اثبات تمکن مالی ارائه دهد و اگر فرد میزبان ضامن تامین هزینه های سفر شود باید مدارک رسمی و مورد نیاز را که مورد تایید مقامات دولتی محل سکونت خود در کشور عضو شنگن است، ارائه دهد.

در این مورد باید در نظر داشت که ارائه دعوت نامه از طرف دوست یا فامیل ساکن کشور عضو این پیمان الزامی است.

به این ترتیب برای مسافرت هایی که با اهداف تجاری یا اهداف آموزشی انجام می شوند نیز شرایط خاص وجود دارد که باید مدارک لازم جهت اثبات این اقدام ها را ارائه کرد.

همچنین گاهی فرد درخواست کننده برای اخذ ویزای شنگن تصمیم دارد برای استخدام شدن به این محدوده وارد شود که در این صورت باید دو فرم درخواست پر کند و همینطور قرارداد استخدام میان فرد درخواست کننده و کارفرمای وی در کشور محدوده این پیمان نیز ارائه گردد.

 

خدمات قابل ارائه برای دریافت ویزای شنگن:

موسسه دانش پژوهان راستین در سال 2012 شروع به فعالیت در زمینه امور حقوقی کرده و در این مدت موفق به انجام صدها پرونده موفق در این زمینه شده است. متخصصان و مشاوران حقوقی این موسسه که در کشور انگلستان تحصیل کرده اند، به تمامی موارد قانون اساسی و شرایط دریافت انواع ویزا و اقامت آگاهی کامل دارند و همواره در تلاش هستند این اطلاعات را به روز نگاه دارند.

عزیزانی که برای اخذ ویزای شنگن یا دیگر انواع ویزا از جمله ویزای انگلیس، ویزای کانادا، ویزای آمریکا و همینطور اقامت و سرمایه گذاری در انگلیس، کانادا و دیگر کشورهای اروپایی را دارند یا برای گذراندن دوره های تخصصی مانند خلبانی یا آرایشگری علاقه مند هستند می توانند با مراجعه حضوری در دفتر موسسه از مشاوره رایگان در این زمینه بهره مند شوند.

بدیهی است افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارند نیز می توانند با برخورداری از جلسه مشاوره رایگان از تحصیل در کانادا، آمریکا، انگلیس و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بهره مند شوند و متخصصان این موسسه هرگونه پرسش و ابهام این عزیزان را پاسخگو خواهند بود.

برگزاری کلاس های زبان در موسسه:

بدیهی است که ورود به کشورهای انگلیسی زبان نیازمند مکالمه قوی است و در صورتی که فرد برای اقامت یا ادامه تحصیل اقدام نماید باید مدرک بین المللی در این زمینه ارائه دهد.

موسسه دانش پژوهان راستین با بهره گیری از اساتید متولد انگلیس و مجرب می تواند شما را در راستای دست یابی سریع تر و راحت تر به مدارک بین المللی از جمله آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) یاری نماید.

در پایان ذکر این نکته لازم است که موسسه راستین با کارنامه درخشان خود، در راستای بهبود روند خدمات رسانی و دست یابی به بالاترین سطح رضایتمندی مشتریان، همواره آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما عزیزان است.